fbpx
Jesteśmy dla Ciebie
Pon - Sob 8:30 - 19:00
+48 537 017 211
tło
przycięte tło
+48 537 017 211
kropki czarne

10 WSKAZÓWEK: JAK DOBRZE PRZYGOTOWAĆ SIĘ DO EGZAMINU TOEFL (CZĘŚĆ 2)

11. ODPOWIEDZ NA KAŻDE PYTANIE

Nigdy nie zostawiaj pytania pustego. Wyeliminuj wszystkie odpowiedzi, o których wiesz, że są złe, a potem dokonaj „świadomego zgadywania”. Masz 25% szans na otrzymanie poprawnej odpowiedzi. Nie ma punktów ujemnych za złą odpowiedź. Kiedy skończysz sekcję lub pytanie, spróbuj o tym zapomnieć i nie dręcz się, że zgadywałeś. Niezależnie od tego, czy czytasz, słuchasz, czy odpowiadasz na pytanie, skup całą koncentrację na zadaniu.

12. SEKRETY SEKCJI READING

IBT nie testuje gramatyki oddzielnie, jak to miało miejsce w poprzednich testach certyfikatu TOEFL. Nadal będziesz musiał udowodnić, że posiadasz silną znajomość gramatyki w sekcjach mówienia i pisania. Pomocne jest zapoznanie się z podstawowym słownictwem akademickim. W tym celu dostępne są pomocne podręczniki. Pamiętaj, że nie musisz znać każdego słowa w lekturze, aby odpowiedzieć na pytania. Przećwicz czytanie bez słownika w pobliżu. Staraj się czytać szybko – skanować tekst, nie czytać dokładanie wszystkiego. Tekst jest dostępny podczas odpowiedzi na pytania. Musisz go jednak przeczytać, aby móc odpowiedzieć np. na ostatnie pytanie tzw. pros summery question lub classification questions.

Pytania zazwyczaj przychodzą w kolejności, w jakiej pojawiają się w tekście. Przewiduj rodzaj pytań, które będą zadawane w tej sekcji. Zostaniesz poproszony o co najmniej dwa pytania dotyczące słownictwa. Zostanie również zadane kilka szczegółowych pytań i kilka pytań dotyczących wnioskowania. Są pytania podsumowujące i klasyfikujące całość tekstu.

13. SEKRETY SEKCJI LISTENING

Podczas ćwiczenia sekcji słuchania nie odtwarzaj nagrań więcej niż raz. Na prawdziwym teście usłyszysz wszystko tylko raz. Musisz ćwiczyć swoje umiejętności rozumienia ze słuchu, aby w pełni wszystko zrozumieć za pierwszym razem. Podczas sekcji Listening jak zatwierdzisz odpowiedź nie będziesz mógł do niej wrócić i zmienić. Naucz się wyłapywać główne myśli, prezentacje (porównania itp.) oraz kluczowe szczegóły. Pamiętaj, że sekcja listening może trwać aż 90 minut. Możesz się zmęczyć i stracić koncentrację, a przez to „zgubić” punkty.

14. SEKRETY SEKCJI SPEAKING

Speaking obywa się także na kDobrze jest mówić spontanicznie. Nie ucz się wypowiedzi na pamięć, ani nie czytaj notatek. Twoja wypowiedź powinna być naturalna. Musisz wypełnić jak najwięcej czasu swoją odpowiedzią, czyli jeśli Twoja wypowiedź ma trwać 60 sekund – tyle powinna trwać. Po 60 sekundach nawet jak będziesz mówić dalej to nic się nie na gra. Jeśli masz kilka dodatkowych sekund, możesz podsumować krótką konkluzję. Stracisz oceny za słabą wymowę, więc nie używaj wielkich słów, których nie możesz powiedzieć poprawnie. Będziesz także tracić punkty za niewłaściwe użycie słownictwa i idiomów. Upewnij się, że umiesz poprawnie używać wyrażenia, zanim spróbujesz go użyć na egzaminie.

15. SEKRETY DLA SEKCJI PISANIE

Nie zapominaj, że będziesz musiał dokonać porównania tego co napisane z tym co powiedziane. Najważniejszą rzeczą jest zachowanie prostoty i jasności wypowiedzi pisemnej. Nie będziesz mieć dostępu do słownika oraz automatycznego systemu sprawdzania pisowni. Nie używaj słownictwa i interpunkcji, co do których nie masz pewności. Poświęć trochę czasu na zaplanowanie swojego eseju, zanim go napiszesz. Twój plan pozwoli Ci zaoszczędzić czas na dłuższą metę. Zastanów się czy wybór opcji bliższej Twemu sercu jest aby na pewno łatwiejszy? Być może więcej argumentów znajdziesz dla drugiej opcji. Upewnij się, że używasz wielu przykładów do poparcia twojego eseju i dobrze żeby były one osobiste. Słowa – łączniki, tzw. „linking word” i zwroty ułatwią czytanie i zrozumienie Twojego testu. Zapamięta i przećwicz je. Zawsze zostawiaj czas na sprawdzenie, co napisałeś – niektóre proste błędy sam możesz poprawić dosłownie w sekundę.

16. WZMOCNIJ WSZYSTKIE 4 UMIEJĘTNOŚCI

Niektórzy popełniają błąd, podchodząc do testu za szybko, bez należytego przygotowania. Być może umiejętności czytania, słuchania i pisania są gotowe, ale umiejętności mówienia wciąż wymagają pracy. Jeśli któraś z części testu Ci pójdzie gorzej to i tak będziesz musiał ponownie wykonać cały test. Nie możesz ponownie wykonać tylko jednej sekcji. Upewnij się, że jesteś gotów podjąć cały test podczas rejestracji. Jeśli czujesz, że któraś z umiejętności wymaga więcej pracy skontaktuj się z nami – możemy też indywidualnie przygotować Cię do testu w lekcjach indywidualnych.

17. UBIERZ SIĘ W WYGODNE UBRANIE NA TEST

Ubierz się w wygodne warstwy w dniu testu. Nie wymagamy formalnego ubioru. Nigdy nie wiadomo, czy pomieszczenie testowe będzie zimne czy ciepłe. W naszym PROMETRIC TEST CENTER oraz w Szkole INFINITY staramy się, aby temperatura była w okolicach 21-23 stopnie Celsjusza.

Kiedy czujesz się komfortowo, osiągniesz lepsze wyniki! Nie wkładaj obcisłych ubrań. Musisz usiedzieć w jednym miejscu przez długi czas. Wygodnie, ale też schludnie, żebyś dobrze się czuł. Innymi słowy, ubierz się tak, by osiągnąć sukces.

18. PAMIĘTAJ, ABY ZJEŚĆ PRZED TESTEM

Cztery godziny to dużo czasu bez przekąski. Nie będziesz mógł zabrać ze sobą jedzenia ani napojów do pokoju testowego. Zjedz rozsądny posiłek przed przystąpieniem do testu. Unikaj zbyt dużej ilości kofeiny, ponieważ spowoduje to drżenie i jest moczopędna. Nie spożywaj dużych ilości cukru tuż przed testem. Bardzo szybko się zmęczysz. Upewnij się, że masz dużo wody (ale nie za dużo, bo nie chcesz tracić czasu w toalecie). W naszych Centrach testowych masz dostęp do wody, ale możesz też coś przekąsić w czasie przerwy – przynieś jakiś owoc ze sobą, albo kanapkę, w te 10 minut zdążysz się posilić.

19. ZOBACZ OFICJALNĄ STRONĘ TOEFL

Oficjalna strona internetowa certyfiaktu TOEFL (toefl.org) zawiera wiele przydatnych informacji, które można pobrać bezpłatnie. Dostarczą ci listę pisanych tematów do eseju. Można również znaleźć ważne informacje na temat centrów testowych i aktualizacji testów.

Zawsze też możesz do nas zadzwonić: 537 017 211, 12 395 0608 lub napisać info@infinity.edu.pl

20. NAGRADZAJ SIĘ

Po zdaniu egzaminu nagradzaj siebie za cały czas i wysiłek wkładany w naukę drugiego języka! Podaruj sobie prezent lub miły wieczór z przyjaciółmi, rodziną, ukochaną osobą. Bez względu na to, jak dobrze zdałeś egzamin, zasługujesz na nagrodę. Napisz, jaka będzie twoja nagroda, zanim podejmiesz egzamin. Zawsze warto mieć coś, na co można się doczekać.

My chętnie też usłyszymy o Twoim sukcesie – napisz nam jak Ci się u nas zdawało test, podziel się opinią na facebook-u albo google, napisz nam wiadomość z informacją o swoim wyniku!

Autor:
Andrzej Kowalski
Właściciel w Szkole Języków Obcych
Lektor, nauczyciel i wychowawca z 20-letnim doświadczeniem.