fbpx
Jesteśmy dla Ciebie
Pon - Pt 10:00 - 19:00
+48 537 017 211
tło
przycięte tło
+48 537 017 211
kropki czarne

7 NAWYKÓW, DZIĘKI KTÓRYM NAUCZYSZ SIĘ JĘZYKA OBCEGO

Motywacja jest czynnikiem pojawiającym się przed rozpoczęciem decyzji o starcie nauki języka oraz zaraz po niej. To właśnie od niej zależy, jak i czy na serio potraktujemy naszą chęć językowego rozwoju. Na samym wstępie warto odpowiedzieć sobie na pytanie, skąd wynika ta chęć, co chcemy osiągnąć, jak daleko chcemy zabrnąć w nauce języka i do czego jest nam on potrzebny. Jednak najważniejszymi elementami decydującymi o językowym sukcesie są SAMODYSCYPLINA i KONSEKWENCJA. Jak zatem zbudować silny, mocny nawyk językowy? Postawić na systematyczność czy intensywność nauki? Czy śpiewanie piosenek ma sens, a wyścig z czasem da się wygrać? Sprawdźmy!

1. USTAL SZTYWNE RAMY CZASOWE NAUKI JĘZYKA

Ustalenie sztywno określonego czasu, który przeznaczymy w ciągu tygodnia na naukę języka obcego, jest kluczowe w systematycznym i efektywnym procesie samokształcenia. Ważne jest to, żeby określić stałe pory dnia, najlepiej konkretną godzinę startu i zakończenia nauki języka obcego. Elastyczność prowadzi do braku konsekwencji, o czym doskonale wie każdy pracownik. Zapisz w kalendarzu, ustaw powiadomienie, spraw, by czas z językiem obcym stał się Twoją codzienną rutyną.

2. ŁĄCZ PRZYJEMNE Z POŻYTECZNYM

Szukaj możliwości obcowania z językiem! Wybierz napisy zamiast lektora. W porannym korku słuchaj, a co najważniejsze usłysz słowa angielskich piosenek! Spróbuj wyłapywać wyrazy, zdania, składać je w całość. Odgadnij, o czym jest piosenka! Cały czas miej styczność z językiem obcym, nawet gdy dopiero rozpocząłeś przygodę z jego nauką.

3. POWTARZAJ, POWTARZAJ I JESZCZE RAZ POWTARZAJ!

Na początku każdego nowego opracowywanego tematu lub zagadnienia powtórz to, co przerobiłeś poprzednio. Najważniejsze jest to, aby porcje materiału były niewielkie, a nauka języka była rozłożona w czasie.

4. NIE OGRANICZAJ SIĘ DO JEDNEJ METODY NAUKI!

Planowanie jest jednym z najważniejszych procesów organizowania nauki języka obcego. Zaplanuj, w jaki sposób będziesz się uczył danego dnia. Możesz skorzystać z YouTuba, przygotować fiszki, stworzyć własną mapę myśli lub zrobić naleśniki, korzystając wyłącznie z obcojęzycznego przepisu.

5. ZAPOMNIAŁEŚ SŁOWA? ŚWIETNIE!

Na początku nauki języka największym wrogiem jest strach. Zapomniałeś słowa? Zaciąłeś się? Spróbuj opisać to, co chcesz powiedzieć innymi słowami, zastosuj peryfrazę. Dopiero później znajdź zapomniane słowo w słowniku!

6. SYSTEMATYCZNOŚĆ WAŻNIEJSZA NIŻ INTENSYWNOŚĆ

Więcej nie znaczy lepiej! Pamiętaj, nie jesteś w obozie pracy i nie musisz uczyć się nowego języka 7 dni w tygodniu przez kilkanaście godzin dziennie. Narzucenie sobie intensywnej nauki nie przyspieszy Twoich postępów, a co gorsza sprawi, że przyswajanie nowych słówek i zasad gramatycznych stanie się katorgą. Nie spiesz się i czerp jak najwięcej przyjemności z odkrywania nowych językowych zakamarków.  Najważniejsza jest systematyczność i regularność nauki, której nie osiągniesz jeśli lekcje nie będą dla Ciebie przyjemne.

7. JUTRO NIE NADEJDZIE NIGDY

Zacznij już dziś i wróć do punktu 1 😉

Jedyne co pozostaje Ci zrobić to zacząć swoją przygodę z nowym językiem. Pamiętaj, jeśli będziesz stosował się do tych 7 prostych rad, Twój kurs będzie nie tylko efektywny, ale także przyjemny i ciekawy. Nie liczy się intensywność kursu, ale jego jakość i Twoje zaangażowanie, które sprawi, że nauka nowego języka nie ograniczy się do żmudnego przeglądania książki, a będzie prawdziwą, poszerzającą horyzonty przygodą!