fbpx
Jesteśmy dla Ciebie
Pon - Sob 8:30 - 19:00
+48 537 017 211
tło
przycięte tło
+48 537 017 211
kropki czarne

W dobie powszechnej globalizacji i możliwości szybkiego przemieszczania się po całym świecie nauka języków obcych nabiera podstawowego znaczenia. Niezależnie od języka, na którego naukę się zdecydujemy mamy możliwość używania go do komunikacji, chociażby poprzez łącza internetowe. Jednakże należy podjąć co do tego jakąś decyzję, ponieważ niemożliwością jest poznanie wszystkich języków. Czym się kierować przy takim wyborze, na co zwrócić szczególną uwagę i jakich języków warto się uczyć? Na te i inne pytania postaramy się w prosty sposób odpowiedzieć w tym artykule.

Jakich języków warto się uczyć?

Jakie języki warto znać? Odpowiedź na to pytanie jest prosta – wszystkie. Niezależnie od tego, na który się zdecydujemy, mamy pewność, że rozwinie on nasz sposób myślenia i widzenia świata, poszerzy nasze horyzonty i stworzy nowe możliwości rozwoju. Zasadnicze pytanie jednak brzmi, ze znajomości jakiego języka możemy zyskać najwięcej korzyści? Odpowiedzi na to pytanie również pozostają zróżnicowane. Z jednej strony najbardziej logiczną odpowiedzią są języki popularne, czyli angielski, francuski i hiszpański. Jeśli przyjrzymy się językowej mapie świata, to te języki pojawiają się najczęściej. Występują na prawie wszystkich kontynentach. Znając te języki mamy możliwości swobodnej komunikacji na prawie całym świecie. Oczywiście prym wśród nich wiedzie język angielski. Pełni on funkcję języka międzynarodowego. Jego znajomość nie tylko przynosi korzyści, ale i w niektórych zawodach jest obligatoryjna. Decydując się na naukę jednego z popularnych języków mamy pewność, że liczba ofert pracy związana z ich wykorzystywaniem będzie pokaźna. Wybór ofert będzie jednak połączony z dużą liczbą chętnych na zatrudnienie. 

Drugą równie zasadną odpowiedzią na to pytanie jest rada, aby uczyć się języków niszowych. Choć są one mniej popularne i mówi nimi mniejsza część populacji świata to osoba posługująca się nimi może stać się niezwykle pożądana na rynku pracy. Nauka mniej rozpowszechnionych języków bywa często trudniejsza. Niedogodności mogą pojawić się już na samym początku po podjęciu decyzji o nauce danego języka. Oferta kursów językowych, seminariów lub korepetycji z języków niszowych jest mocno ograniczona i często dotyczy jedynie większych miast. Trudności czasem pojawiają się także już podczas nauki. Języki mniej popularne bywają bardzo skomplikowane, a ich gramatyka, słownictwo i wymowa mogą być trudne do zrozumienia dla Europejczyków. Przejście przez pierwszy poziom edukacji jest czasochłonne i wymagające poświęcenia na to sporej dawki energii. Pokonanie jednak tych trudności i wytrwałe dążenie do celu może okazać się dużym sukcesem zarówno zawodowym, jak i finansowym. Satysfakcja płynąca z umiejętności posługiwania się rzadkim w Polsce językiem jest ogromna i nieporównywalna. Języków niszowych i mniej popularnych jest cała masa, są wśród nich jednak takie zasługujące na specjalną uwagę. Chodzi tu o języki prężnie rozwijających się państw, takich jak Chiny, Japonia czy Arabia Saudyjska. Rynki tych krajów poszerzające współpracę handlową z państwami europejskimi często potrzebują pracowników posługujących się ich narodowymi językami. Dzięki temu, że tylko nieliczni biegle znają te języki, honoraria za wykonaną pracę częstokroć bywają imponujące.

Najłatwiejsze języki świata

Badania analizujące wynagrodzenia na rynku pracy pokazują jednoznacznie, że osoby deklarujące komunikatywną znajomość jakiegokolwiek języka obcego zwykle zarabiają więcej aniżeli te mówiące jedynie w języku ojczystym. Może więc zdecydować się na naukę najłatwiejszego języka? Ta opcja jest wygodna dla osób, które nie mają zbyt dużej ilości wolnego czasu na żmudne powtórki i ćwiczenia oraz tych nieposiadających predyspozycji językowych. Do najważniejszej cechy łatwego do nauki języka obcego zalicza się małą liczbę godzin lekcyjnych, potrzebnych do zrozumienia pojedynczych słów i prostych zwrotów. Dla Polaków istotną rolę odgrywa również alfabet, w którym zapisywany jest dany język. Najłatwiejszy dla nas jest oczywiście stosowany w Polsce alfabet łaciński. Biorąc pod uwagę te wymagania do najłatwiejszych do nauki języków świata zaliczyć można: hiszpański, włoski, francuski, niemiecki i angielski. Jak widać są to języki europejskie, najbardziej w Polsce popularne. Duża liczba ofert edukacyjnych pozwala na swobodną naukę tych języków nawet w mniejszych miejscowościach, a niedalekie sąsiedztwo państw, w których używa się tych języków stwarza szerokie możliwości znalezienia interesujących ofert pracy.

Decyzja warta podjęcia 

Rozważając wybór języka obcego, którego naukę zamierzamy podjąć, niezbędne jest przyjrzenie się swojej sytuacji i możliwości edukacyjnej miejsca naszego zamieszkania. Jeśli posiadamy wystarczająco dużo czasu i samozaparcia, a przy tym bardzo chcemy nauczyć się jakiegoś niszowego języka, powinniśmy się na niego zdecydować. Chcąc jednak w szybszy sposób poprawić swoją sytuację na rynku pracy, zdobyć wyższe kwalifikacje i stworzyć nowe możliwości rozwoju warto zdecydować się na któryś z popularnych, a zarazem łatwiejszych do nauki języków.