fbpx
Jesteśmy dla Ciebie
Pon - Pt 08:00 - 17:30
+48 537 017 211
tło
przycięte tło
+48 537 017 211
kropki czarne

Fakty  i  mity na temat  uczenia  się  języków  obcych  w  życiu  dorosłym

Czy przysłowie “czego Jaś się nie nauczył, tego Jan nie będzie umiał” można odnieść również do nauki języków obcych w dorosłości? Pamięć starzeje się razem z nami, ale czy to znaczy, że dorosły człowiek nie jest w stanie nauczyć się niczego nowego? Sprawdźmy.

MITY:

1.DOBRA  PAMIĘĆ  TO  PODSTAWA 

Nie trzeba zapamiętać miliona słówek, aby efektywnie i skutecznie uczyć się języka obcegoW rzeczywistości każdego z nas stać na wysoką wydajność mózgu, nie musimy mieć specjalnych predyspozycji i umiejętności. Nawet, gdy szybko zapominamy tego, czego właśnie się nauczyliśmy, mamy szansę na językowy sukces. Należy tylko znaleźć odpowiednią dla siebie metodę i technikę, dzięki której z przyjemnością i swobodą opanujemy językowe podstawy, a kolejne etapy nauki będą wiązały się z miło spędzonym czasem. Nauka języka nie polega wyuczeniu się słów, wyrażeń i reguł. Ważniejsze  kojarzenie faktów, dedukcja, konsekwencja i samozaparcie, bez których nie uda się odnieść sukcesu. 

2.WZROKOWCY  NIE  MAJĄ  SZANS  NA  NAUCZENIE  SIĘ  JĘZYKA 

Znając swoją indywidualną specyfikę uczenia się można dopasować do niej odpowiednie techniki i metody przyswajania wiedzy. Pomimo powszechnego przekonania, że słuchowcy mają lepsze predyspozycje do nauki języków obcych, ta opiera się nie tylko na dźwiękach. Warto pamiętać, że wzrokowcy bardzo dobrze zapamiętują szczegóły, polegają na wyobraźni i o wiele lepiej radzą sobie z czytaniem w obcym języku. Należy jednak pamiętać, że odpowiednimi narzędziami dla wzrokowców będą rozległe notatki, tabele, fiszki czy mapy myśli. Lepiej będą uczyć się też z książek niż słuchowisk, lecz mają takie same szanse na powodzeniew  nauce  języków,  jak  słuchowcy  czy  kinestetycy. 

3. GDY NIE NAUCZYŁEŚ SIĘ W SZKOLE, NIE NAUCZYSZ SIĘ NIGDY

Umysł dziecka jest bardzo chłonny i bez przeszkód przyswaja nową wiedzę. Najmłodsi także szybciej przełamują barierę językową i pozbywają się wstydu i oporów w mówieniu. Nierzadko dorośli są zniechęceni faktem, że nie nauczyli się języka w szkole. Błędnie zakładają, że jeśli nie opanowali tej umiejętności za czasów młodzieńczych, już nie będą do tego zdolni. Jest to niewłaściwy sposób myślenia. Oczywiście im wcześniej rozpocznie się naukę języka obcego, tym lepiej, jednak każdy czas jest dobry. Dorośli muszą zadbać o własną motywację i o to, żeby kontakt z językiem był jak najczęstszy. Może być im delikatnie trudniej przyswoić pewne rzeczy, jednak nawet jeśli nauka będzie trwała dłużej, to satysfakcja z sukcesu będzie ogromna.

4.CERTYFIKATY  POTRZEBNE    TYLKO  PRACODAWCOM 

Certyfikaty językowe liczą się przede wszystkim w przypadku aplikacji zawodowych. Pracodawcy bardzo przychylnie patrzą na znajomość języków obcych u potencjalnych pracowników, a blisko 70% pracodawców wymaga znajomości przynajmniej jednego języka obcego. Zdobycie certyfikatu językowego jest przydatna dla potwierdzenia danego poziomu, jednak oznacza też, że potrafimy się zmotywować i dążymy do celu. Certyfikat jest też bardzo dobrą motywacją do nauki. Wzmacnia nasze samozaparcie i pokazuje, dokąd dążymy w językowym rozwoju. Warto postawić sobie też konkretny cel np. „Za rok w wakacje zaliczę egzamin na poziomie A2”. Na podstawie tej ambicji możemy stworzyć odpowiedni plan nauki, który pozwoli nam ją zrealizować. Podsumowując warto mieć certyfikat po prostu dla siebie, a przyokazji  potencjalnego  pracodawcy. 

 5.ISTNIEJĄ  WRODZONE  ZDOLNOŚCI  JĘZYKOWE

Wiele mówi się o wrodzonych talentach sportowców, artystów czy muzyków. Często słyszymy o niesamowitym darze, jaki posiadają Lionel Messi czy Cristiano Ronaldo. Prawda jest jednak taka, że do wszystkiego, co osiągnęli, doszli przy pomocy ciężkiej pracy i systematycznych treningów. W nauce języków obcych nie istnieje kategoria naturalnych predyspozycji. Oczywiście jedni mogą lepiej czuć się w rozwijaniu swoich językowych umiejętności, a drudzy mniej, lecz każdy prędzej czy później może osiągnąć wysoki poziom językowy. Wystarczy tylko  chcieć! 

FAKTY:

1.NAUCZYCIEL  JEST  POTRZEBNY 

Obecność nauczyciela, przysłowiowego „bata nad sobą” jest bardzo pomocna przy nauce języków obcych. Przy ogromie obowiązków domowych i zawodowych często nie znajdujemy czasu na naukę języka obcego w zaciszu domowym. Samemu trudniej jest się też zmotywować i osiągnąć rezultaty, które osiągnęlibyśmy podczas zajęć językowych. Lekcje są też przydatne przy odpowiednim doborze materiałów dydaktycznych, a lektor może poprawić nasze błędy i odpowiednio pokierować ścieżką naukowego rozwoju. Nauczyciel widzi nasz progres, może zaproponować zmiany w narzędziach i technikach nauczania, doskonale wie też, co stanowi nasze słabe i mocne strony. Nie zawsze wiemy też, jak zabrać się za naukę języka, jak ugryźć ten temat. Spotkania z nauczycielem zmus nas do zrobienia zadania domowego (jak za starych dobrych szkolnych lat) i bycia gotowym do nauki. Nikt przecież nie chce zmarnować swojego  czasu  ani  pieniędzy,  a  to  jest  dodatkowym  motywatorem.

2.GRAMATYKA  NIE  JEST  KLUCZOWA 

To komunikacja jest w języku priorytetem. Istnieją pewne ogólne, uniwersalne normy gramatyczne, które należy poznać, ponieważ są one kluczowe dla zrozumienia budowy zdań i struktur słowotwórczych. Błędy zdarza się nam popełniać w naszym rodzimym języku, jest to całkowicie normalne. W nauce języka obcego najistotniejsze jest poznanie słownictwa oraz wyrażeń i poszerzanie ich, w taki sposób, by umieć wytłumaczyć daną kwestię nawet w najbardziej okrężny sposób. Najważniejsze jest to, by rozmówca zrozumiał nasze intencje i clou wypowiedzi. Z biegiem czasu zauważymy, że posługujemy się strukturami gramatycznymi nieświadomie i że nie taki diabeł straszny, jak go malują! Na samym początku swojej przygody z językiem najważniejsze jest, żeby próbować, powtarzać i uczyć się na błędach.

3.WARTO  ZACZĄĆ  ODPOCZĄTKU 

Czy chodziłeś już kiedyś na zajęcia językowe? Próbowałeś uczyć się czegoś nowego, ale zniechęciłeś się, ponieważ nie widziałeś efektów swojej pracy i stwierdziłeś, że już nigdy się tego nie nauczysz? Nawet, gdy już miałeś styczność z językiem, ale nie czujesz się pewnie i komfortowo ze swoją wiedzą, warto zacząć od samego początku. Z łatwością przypomnisz sobie to, czego już się nauczyłeś, uzupełnisz podstawowe braki i łatwiej będzie Ci przejść do kolejnego  etapu  językowej  przygody! 

4.NAUKA JĘZYKA  NIE  WIĄŻE  SIĘ  Z  WYDATKAMI 

Naukę języka obcego można rozpocząć podczas kursu językowego, który wbrew powszechnej opinii, nie musi wiązać się ze znacznymi wydatkami. Bardzo pomocna i efektywna jest nauka języka obcego w grupie, która stanowi źródło motywacji i inspiracji. Kursy grupowe zmniejszają indywidualne koszty, które są niewielkie w porównaniu do korzyści, jakie oferują. Uczyć możemy się w samochodzie, słuchając audiobooka czy obcojęzycznej muzyki, oglądając filmy czy seriale, a także ściągając bezpłatne programy i aplikacje. Nie musimy mieć dużego budżetu, żeby rozpocząć swoją przygodę z nauką języka, najważniejsze są nasze chęci i podejście!

5. GDY ZNASZ JEDEN JĘZYK ŁATWIEJ NAUCZYĆ SIĘ KOLEJNEGO

Najtrudniejszy jest ten pierwszy raz! Jeśli uda Ci się opanować jeden język to znacznie łatwiej będzie Ci się nauczyć kolejnego. Będziesz doskonale wiedział, jak się za to zabrać i od czego zacząć. Podejdziesz do nauki z wiedzą, jakie metody i sposoby nauki są dla Ciebie efektywne i przyjemne, a jakie wręcz odwrotnie. Pamiętajcie, że każdy z nas nauczył się już jednego języka… w końcu doskonale władacie swoim językiem ojczystym. Nie pozostało nic innego, jak  przenieść  te  doświadczenia  na  przyswajanie  interesującego  języka.