fbpx
Jesteśmy dla Ciebie
Pon - Sob 8:30 - 19:00
+48 537 017 211
tło
przycięte tło
+48 537 017 211
kropki czarne

Niezależnie od języka obcego, którego się uczymy, konieczne jest również przyswajanie słownictwa. Struktury zdań i reguły gramatyczne musimy zrozumieć i zapamiętać, jednak słówka nierzadko trzeba „wbijać do głowy”. Czasem korzystając z metod stosowanych kilkadziesiąt lat temu wydaje nam się, że przy nauce trzeba siedzieć przy stole z książką i ciągle powtarzać. Efekty tej pracy w zależności od zdolności naszej pamięci bywają różne. Istnieją osoby, które wykorzystują tę metodę i uważają ją za najbardziej efektywną. Dzisiejsza dydaktyka odchodzi jednak od takich sposobów uczenia się. Przeprowadzane przez lata badania oraz wieloletnie doświadczenia nauczycieli wykazują, że aby w szybki sposób przyswoić jakąś wiedzę niezbędne jest wykorzystanie wielu zmysłów. Im więcej ich zaangażujemy tym szybciej nauczymy się danej partii materiału. 

Techniki zapamiętywania słówek

Skuteczna i szybka nauka słówek nie musi być trudna. Nauczyciele i lektorzy, bazując na swoim doświadczeniu i przeprowadzonych badaniach opracowali przez lata różne sposoby i techniki zapamiętywania słówek. Jak szybko uczyć się słówek z angielskiego? Oto niektóre ze sposobów:  

Kolory. To dość popularna technika polegająca na zapisywaniu słówek różnymi kolorami. Dodatkowe bodźce wzrokowe płynące z tego sposobu pozwalają na szybszą i efektywniejszą naukę. Rozszerzając tę metodę można podkreślać wybranymi kolorami słówka do nauki w książkach i czytankach.

Rozwieszanie karteczek. Technika ta stosowana jest najczęściej do nauki prostych słówek odnoszących się do przedmiotów z najbliższego otoczenia. Na wszystkich przedmiotach znajdujących się w pomieszczeniu umieszcza się karteczkę z ich nazwą w danym języku. Częste przebywanie i patrzenie na napisy pozwala na szybką i prawie niezabierającą czasu naukę słówek. Stosowanie tej metody przez dłuższy czas pozwala na efektywne przejście znajomości słownictwa z pamięci krótkotrwałej do długotrwałej. Dobrym pomysłem stosowanym przy tej technice jest wypowiadanie na głos słówka, które właśnie się widzi. Umożliwia to jednoczesne opanowanie jego prawidłowej wymowy. 

Fiszki. To popularna technika zapamiętywania słówek zyskująca coraz szersze grono odbiorców. Nauka wybranej partii słówek odbywa się tradycyjnie za pomocą niewielkich karteczek, na których po jednej stronie piszemy słowo w obcym języku, a po drugiej jego polskie tłumaczenie. Metoda ta pozwala na doskonałe sprawdzenie naszej wiedzy w momencie, gdy wydaje się nam, że opanowaliśmy już cały materiał. Ułatwia też naukę, ponieważ w mocny sposób angażuje do pracy naszą pamięć. Sprawdza się również, gdy po dłuższym czasie chcemy odświeżyć wiedzę. Dzisiejsze możliwości sprzętowe umożliwiły przystępne przeniesienie tej techniki na tablety, telefony i komputery. Dzięki specjalnym i często darmowym programom i aplikacjom możemy w atrakcyjny sposób uczyć się słownictwa, a także dzielić się uzyskanymi efektami ze znajomymi za pomocą portali społecznościowych. Opcja ta jest szczególnie chętnie wykorzystywana przez młodszych odbiorców, dla których stanowi źródło zachęty i motywacji.

Jak łatwo uczyć się słówek?

Jak uczyć się słówek? Najlepszą metodą nauki słownictwa jest taka, która wpływa na jego proste i niezauważalne przyswojenie. Dzięki takim technikom sami nie wiemy dokładnie, kiedy i jak poznaliśmy dane słowo. Do takich sposobów zalicza się codzienne obcowanie z danym językiem. Oczywiście najlepiej byłoby udać się w tym celu do danego kraju, ale w dobie powszechnej globalizacji jest to możliwe również nie ruszając się z domu. Korzystając z internetu warto codziennie odwiedzać zagraniczne serwisy informacyjne i stacje radiowe. Rozmowy w danym języku słuchane podczas wykonywania codziennych obowiązków pozwalają na doskonałe zapoznanie się z językiem. Warto wypróbować ten sposób, nawet gdy nie opanowaliśmy wystarczająco znajomości danego języka i nic nie rozumiemy. Systematyczna, prowadzona w ten sposób nauki z czasem okaże się opłacalna i niezwykle łatwa. 

Jakakolwiek praca nigdy nie jest trudna, gdy robimy to co lubimy. Mając na uwadze to stwierdzenie warto włączyć do nauki zapamiętywania słówek nasze pasje i zainteresowania. Z całą pewnością istnieją strony internetowe, blogi lub czasopisma dotyczące naszego hobby w języku, którego się uczymy. Czytając i poszerzając naszą wiedzę dotyczącą tematu, jakim jesteśmy zainteresowani czas upływa nam szybko i niepostrzeżenie. Tłumacząc i zapamiętując nowe słowa, nawet nie wiemy, kiedy wchodzą do naszego słownika. 

Spędzając czas wolny na oglądaniu ulubionych seriali, filmów lub słuchaniu muzyki warto rozważyć możliwość wykorzystania do tego materiałów w języku, którego się uczymy. Jest to szczególnie łatwe w przypadku nauki języka angielskiego. Większość popularnych i łatwo dostępnych filmów i seriali produkowana jest właśnie w tym języku. Może warto więc czasem zrezygnować z lektora? Podobna sytuacja odnosi się do utworów muzycznych. Większość ciągle powtarzanych w radio utworów wykonywana jest w języku angielskim. Poświęcając chwilę czasu na poznanie tłumaczenia słów piosenki, zyskujemy możliwość łatwej nauki słów i zwrotów oraz częstych powtórzeń za każdym razem, gdy usłyszymy dany utwór w odbiorniku.