fbpx
Jesteśmy dla Ciebie
Pon - Sob 8:30 - 19:00
+48 537 017 211
tło
przycięte tło
+48 537 017 211
kropki czarne

Jak ważna jest ciągłość w uczeniu się języka obcego?

Jak wiemy, przerwy w nauce są niezbędne, aby mózg miał wystarczająco czasu na przyswojenie nowych treści. Dlatego zaleca się tzw. „przerywniki” między kolejnymi dawkami materiału. Tego rodzaju przerwa ma niezmiernie istotne znaczenie i wpływa pozytywnie na funkcjonowanie mózgu. Inaczej sytuacja się prezentuje w przypadku przerwania nauki (w szerszym ujęciu) np. języka obcego na dłuższy czas. Konsekwencje, jakie mogą wyniknąć, z całą pewnością nie przyczynią się do zachowania aktualnego poziomu ani do przejścia na wyższy. W najgorszym wypadku staniemy przed faktem, że pojawił się regres.  

Co się traci, przerywając naukę języka? 

Zaniedbując nawyk regularnego kontaktu z językiem obym, przygotujmy się na starcie z nieuniknionym. O skutkach najlepiej wiedzą osoby, które z różnych okoliczności utraciły kontakt z językiem. Dorośli najczęściej opisują swoje przeżycie w następujący sposób:  

  1. Brakuje mi słów”  

Słownictwo: Z czasem aktywna znajomość słownictwa może przeistoczyć się w bierną. Droga z biernej znajomości, czyli umiejętności rozpoznawania słów, do stopniowej utraty zasobu słownictwa bywa niewielka. 

  1. Jeszcze kilka miesięcy temu rozumiałem większość czytanego tekstu na swoim poziomie” 

Czytanie: Brak interakcji z tekstem czytanym, to brak dostępu do słownictwa: (a) które znamy i moglibyśmy utrwalać, czytając, oraz (b) nowego, na które moglibyśmy natrafić podczas lektury.    

  1.  „Coraz trudniej zrozumieć mi ze słuchu”  

Słuchanie: Im więcej słuchamy, tym bardziej oswajamy się z dźwiękami, intonacją akcentowaniem poszczególnych sylab. Trudno oczekiwać pozytywnych efektów bez ćwiczenia tego obszaru języka poprzez regularny kontakt z tekstem słuchanym bądź interakcję z innym użytkownikiem języka docelowego.  

  1. Stresuję się, gdy muszę coś powiedzieć. Mam blokadę 

Mówienie: Blokada może wynikać z niewystarczającego zasobu słów, który po drodze się zmniejszył. Może być spowodowana brakiem wiary we własne umiejętności, które przestały być pielęgnowane.  

W przypadku dzieci zachodzą podobne procesy, jednakże zmiany są zauważalne głównie dla rodziców.  

Korzyści z nieprzerwanej nauki angielskiego i innych języków 

Kontynuacja uczenia się języków obcych niesie ze sobą korzyści, które przemawiają za argumentami, dlaczego nie warto przerywać. Odnosząc się do opisanych przypadków, kontynuując przygodę z językiem obcym i ćwicząc umiejętności językowe, pozwolimy na ich dalszy rozwój. 

Autor: Klaudia Łojas
Specjalista ds. Metody/Lektor SJO INFINITY/MAŁA LINGUA KRAKÓW