Jaka forma kursu angielski dla dorosłych jest obecnie najlepsza?

Angielski dla dorosłych to nieprzerwanie jeden z bardziej pożądanych kursów językowych. Od lat wiele osób marzy o tym, aby posługiwać się tym językiem na tyle swobodnie by móc bez problemu podróżować, czytać artykuły, oglądać filmy czy też pracować w międzynarodowej firmy z perspektywami. Nie da się tak jednoznaczne określić, bo nie od dziś wiadomo, że są różne sposoby przekazywania wiedzy. Niektórzy uczniowie są po prostu wzrokowcami, inni muszą się ciągle ruszać, czyli są kinetykami, żeby czegoś się nauczyć, a jeszcze inni potrzebują logicznie wszystko sobie zapisać. Ponieważ różne osoby mogą mieć różne preferencje i potrzeby. Poniżej przedstawiam kilka sposobów nauki języka angielskiego, które są popularne i skuteczne dla osób dorosłych:

Kursy angielski dla dorosłych w szkołach językowych jako uniwersalne narzędzie do nauki angielskiego.

Kursy językowe oferowane przez szkoły językowe, uczelnie i centra szkoleniowe są jednym z najpopularniejszych sposobów nauki języka angielskiego. Mogą one oferować różne poziomy zaawansowania, tematykę i długość trwania, co pozwala na dopasowanie kursu do indywidualnych potrzeb. I chyba nie odkryję tu Ameryki, jeśli powiem, że uważam to za najlepszy sposób nauki. Bądź co bądź szkoły językowe specjalizują się w tej dziennie, a przecież jak potrzebujemy pomocy w innych dziedzinach życia, to szukamy właśnie specjalistów. Jasne, że czasem zdarzają się wpadki także szkołom językowym, ale mamy formalną umowę, gwarancje i inne sposoby na to, aby uzyskać jakieś zadośćuczynienie za to, że coś poszło nie tak. Niemniej, po co skupiać się na negatywach, w przeważającej większości przypadków ta nauka jest skuteczna, przyjemna a przy okazji nie zbyt droga.

Indywidualna nauka jako alternatywa do kursów w szkołach

Indywidualna nauka języka angielskiego z nauczycielem lub tutorami może być skutecznym sposobem nauki dla osób, które potrzebują bardziej spersonalizowanego podejścia i elastyczności w planowaniu zajęć. Trener, poza tym jest świetnym motywatorem. Niemniej zdecydowanie łatwiej nam z takiej nauki angielskiego zrezygnować, bo nie ma tu presji społecznej (grupy). Łatwiej też takie zajęcia odwołać, przesunąć itd. Dla jednych może to by bardzo dobry sposób na naukę, dla innych zupełnie nietrafiony. O wadach i zaletach oby będzie w kolejnych wpisach.

Nauka online najnowszym trendem w nauce angielskiego

W dzisiejszych czasach wiele szkół językowych i nauczycieli oferuje naukę języka angielskiego online, co pozwala na elastyczność czasową i dostępność z dowolnego miejsca na świecie. Jest wiele zalet takiej nauki angielskiego dla dorosłych. Ja sam korzystam z takiej formy, ale już ucząc się języka francuskiego. Zaletą bezdyskusyjną jest to, że na takie zajęcia nie muszę się nigdzie wybierać. Odrywam się od codziennych obowiązków i zaczynam lekcje, kończę i wracam do dalszej pracy. Nie marnuję czasu na przemieszanie się, nie tracę pieniędzy na benzynę itd. Niemniej może być i tak, że dla kogoś takie odrywanie się od codziennych obowiązków powoduje, że nie skupia się wystarczająco na zajęciach. Online też ogranicza nasze pozawerbalne interakcje i nie da się niektórych ćwiczeń wykonać.

Niemniej taka forma może być świetną alternatywą dla nauki angielskiego stacjonarnie.

Samodzielna nauka jako sposób na ekonomiczną naukę angielskiego

Dla osób, które wolą samodzielnie uczyć się języka angielskiego, dostępne są różne materiały, takie jak książki, aplikacje, strony internetowe i filmy. Dzięki nim można uczyć się języka w dowolnym tempie i w miejscu, które jest dla nas wygodne. Może i tak, ale szczerze jest mały odsetek ludzi, którzy potrafią samodzielnie się zmobilizować do takiej pracy. Zewnętrzny mobilizator w postaci trenera, płatności z góry jest faktycznie wielokrotnie tym faktorem, który pokonuje nasze wymówki, zmęczenie, atrakcyjność innych aktywności. Często jest tak, że samodzielnie trudno się zmobilizować i trzeba mieć mnóstwo zaparcia, żeby być konsekwentnym.

Wszystkie wymienione sposoby nauki języka angielskiego mają swoje wady i zalety, dlatego warto wybrać tę formę nauki, która najlepiej odpowiada naszym potrzebom i preferencjom. Jak to zrobić najlepiej? Jedno wiedzą od razu, bo znają się, niektórzy potrzebują metody prób i błędów. Ważne, żeby próbować i nie poddawać się, bo kluczem do sukcesu zawsze jest konsekwencją.