fbpx
Jesteśmy dla Ciebie
Pon - Pt 08:00 - 17:30
+48 537 017 211
tło
przycięte tło
+48 537 017 211
kropki czarne

Kurs Business English i co dalej? Jaki certyfikat wybrać?

Kurs Business English – przepustka do lepszej pracy

Może nie każdy wie, ale dużo osób czuje, że rozwijać się, uczyć i szkolić możemy przez całe życie. Zaryzykowałbym stwierdzenie, że nie tylko możemy, ale potrzebujemy lub nawet musimy. Dlaczego? Ponieważ każdy chce gdzieś wewnętrznie się doskonalić i być coraz lepszym w tym co robi i co umie. Dlatego też między innymi podejmujemy wysiłek nauczki języków obcych. Decydujemy się też na specjalistyczne kursy takie jak Business English. Taki kurs nierzadko ma na celu podniesienie naszych kwalifikacji w życiu zawodowym. Zatem taki kurs warto zakończyć dokumentem, który potwierdzi te kwalifikacje. Aby taki dokument był czymś więcej niż zwykłym zaświadczeniem o odbytym kursie, zaleca się zakończenie kursu międzynarodowym certyfikatem językowym.

Jaki certyfikat wybrać?

Nie ulega wątpliwości, że na rynku mamy całą paletę certyfikatów językowych. Najbardziej popularnymi (przynajmniej w Europie) są egzaminy z rodziny Cambridge. Kto z nas nie słyszał o słynnym First Certificate czy też Advanced Certificate? Jest ich bardzo dużo, także tych z dziedziny Business English. Ich zaletą z pewnością jest powszechność i rozpoznawalność. Niemniej, według mnie, mocnym minusem jest to, iż można ich nie zdać. Dodatkowo na takie egzaminy trzeba się zapisać do centrum egzaminacyjnego, przyjechać tam, spędzić sporo czasu i wydać dużo pieniędzy, aby do niego podejść.

Alternatywą dla tych egzaminów są certyfikaty z rodziny Educational Testing Service, które są egzaminami poziomującymi, których nie można oblać. Podchodząc do nich dowiadujemy się na jakim poziomie zaawansowania jesteśmy w danej chwili. Niemniej jednak ciągle trzeba spędzić czas i pieniądze na dojazd, sprawy administracyjne i powrót. Dlatego warto przyglądnąć się certyfikatom, które przezwyciężają te trudności.

Certyfikaty LanguageCert – nowoczesny egzamin, sprawdzona jakość

Pandemia koronawirusa zamknęła nas w domu, ale przecież życie nie zatrzymało się. Ta sytuacja niejako wymusiła na nas poszukiwanie nowych rozwiązań albo raczej odkrycia tego, co już jakiś czas było dostępne. Nie inaczej jest w sprawach certyfikowania się. Jakiś czas temu odkryłem egzaminy LanguageCert. Świetnym rozwiązaniem są testowanie i certyfikaty, które można zdobyć on-line, z domu czy innego miejsca na świecie. Wystarczy dostęp do Internetu i odpowiedni sprzęt. Co więcej, okazało się, że takie certyfikaty są nie tylko wygodniejsze do zdobycia, ale co najważniejsze ich jakość i rozpoznawalność zupełnie nie odbiega od tradycyjnych egzaminów. Nie będę ukrywał, że będąc właścicielem kilku centrów egzaminacyjnych, tak zwanych stacjonarnych, z dużą dozą nieufności podchodziłem do takich pomysłów na egzaminy zdalne. Obawiałem się, że może to spowodować „odpływ” klientów na „tradycyjne” egzaminy. Moje nastawienie zmieniło się, gdy sam do takiego egzaminu podszedłem. Zrozumiałem, że to jest przyszłość, że to jest nieuniknione, że takie certyfikacje wcześniej czy później staną się normalnością. Ich zalety są niezliczone, a oto kilka z nich.

Czym są egzaminy LanguageCert LTE?

 • LanguageCert LTE to renomowany międzynarodowy egzamin językowy przeprowadzany w ponad 180 krajach na świecie. Potwierdza z jakim stopniem biegłości poradzisz sobie w środowisku biznesowym i biurowym.
 • LTE zwiększa Twoją wiarygodność, ponieważ autentyczność Twojego Certyfikatu można potwierdzić na stronie LanguageCert w kilka sekund.
 • LanguageCert LTE to najbardziej bezpieczny, nowoczesny i praktyczny egzamin, który możesz zdawać w domu lub w biurze. Potrzebujesz tylko komputera z dostępem do Internetu, kamerki internetowej oraz głośnika lub słuchawek i mikrofonu.
 • Egzamin możesz zdawać w dowolnie wybranym przez siebie dniu i godzinie, nie tracąc czasu na dojazd.
 • Jest adresowany do wszystkich osób, które pragną posiadać oficjalne, rzetelne i honorowane przez instytucje edukacyjne oraz pracodawców na całym świecie potwierdzenie swoich kompetencji językowych. Adresatami są między innymi studenci, absolwenci, doktoranci, pracownicy i wszystkie osoby planujące podjęcie nauki lub pracy na globalnym rynku.

Egzamin przyjazny dla każdego

 • Egzamin LanguageCert zdasz zawsze. Otrzymasz wynik na skali punktowej od 0 do 100 punktów oraz certyfikat (poziom B2 wg skali Rady Europy (CEFR) to 60 punktów).
 • Pytania egzaminacyjne będą się dopasowywać do Twojego poziomu zaawansowania. LTE to egzamin adaptywny, każde następne pytanie jest uzależnione od tego jak poprawnie odpowiadasz to tej pory – im więcej poprawnych odpowiedzi, tym wyższy poziom trudności pytań i tym wyższa punktacja.
 • Na egzamin poświęcisz tyle czasu, ile on będzie faktycznie trwać.
 • Nie zmarnujesz czasu na dojazdy, czekanie na sesje.
 • Sam dopasujesz termin egzaminu do swojego grafiku.
 • Możesz przystąpić do egzaminu o dowolnie wybranej porze dnia czy nocy!
 • Wybrany termin możesz jeszcze zmienić bez żadnych opłat do 48 godzin przed planowanym egzaminem 
 • Wyniki (wstępne) otrzymasz natychmiast po zakończeniu egzaminu, a w ciągu 2 dni roboczych otrzymasz certyfikat i raport wyników.

LTE – Certyfikat dla Twojego pracodawcy

Międzynarodowy Certyfikat znajomości języka angielskiego to bardzo cenny wyróżnik w CV każdej osoby, która dba o swój profesjonalny wizerunek. To świadectwo tego, że w polu “języki obce” nie będzie tajemniczych wpisów typu: “angielski dobry”, “komunikatywny” czy “dyskretna znajomość języka angielskiego”.

Certyfikat LTE w CV to formalne potwierdzenie, że zdający miał chęć i ambicję zmierzyć się z międzynarodowym egzaminem i otrzymał konkretne potwierdzenie swojego poziomu na skali Rady Europy (CEFR) na jednym z 6 poziomów – A1, A2, B1, B2, C1 lub C2. Wśród tych poziomów, najczęściej oczekiwane są poziomy B1/B2 i wyżej, ale każde formalne potwierdzenie kompetencji jest lepsze niż często nieprecyzyjne deklaracje poziomu zaawansowania.

Ogromną zaletą Certyfikatu LTE jest możliwość weryfikacji autentyczności wyniku – pozwala to wykazać ponad wszelką wątpliwość, że prezentowany dokument jest wiarygodny. Jak to działa? Każdy Certyfikat ma swój indywidualny numer. Po jego wpisaniu na stronie Certificate Verification, na stronie wyświetlą się dane kandydata i otrzymany wynik. W Twoim CV powinien znaleźć się właśnie ten link oraz numer Certyfikatu, aby potencjalny pracodawca mógł sprawdzić Twój wynik w niezależny sposób.

Dlatego też polecam ten certyfikat każdemu kto kończy kurs Business English. Taki certyfikat, którego zalety wymieniłem powyżej będzie z pewnością wspaniałym zwieńczeniem takiego kursu.

Kurs Business English + certyfikat i do dalej?

Wiem, wiem, powtarzam się, ale przecież już pisałem o stałym doskonaleniu się i uczeniu. Warto to robić. Więc jeśli już w języku angielskim osiągnąłem perfekcję to warto może pomyśleć o innym języku? Jest ich dużo, a z pewnością posługiwanie się dwoma czy trzema na pewno nam nie zaszkodzi. Zachęcam też do stałego kontaktu z językiem. Nawet jeśli zakończyliśmy kurs Business English i zdobyliśmy certyfikat C1 czy nawet C2, to brak kontaktu z językiem po kilku latach może mieć katastrofalne skutki. Może zatem warto zapisać się na konwersacje z Native Speakerem lub inny tego typu kurs lub klub dyskusyjny.

Autor:
Andrzej Kowalski
Właściciel w Szkole Języków Obcych
Lektor, nauczyciel i wychowawca z 20-letnim doświadczeniem.