Kurs językowy czy samodzielna nauka?

Jeśli chcesz nauczyć się języka, możesz się zastanawiać, od czego zacząć  jaka metoda nauki będzie dla Ciebie odpowiednia. Dostępnych jest wiele różnych opcji: kursy i aplikacje online, zajęcia stacjonarne, lub prywatne lekcje. Możliwości jest wiele, dlatego warto poznać zalety i wady każdej opcji, aby wybrać odpowiednią metodę nauki dla siebie.

Postaw na profesjonalne kursy nauki języków

Bezproblemowe przekraczanie granic innych krajów spowodowało nagminne zainteresowanie nauką języków obcych. Bardzo dużo osób staje przed ogromnym dylematem rozpoczęcia nauki samodzielnie, czy też w szkołach językowych. Jednak wiele argumentów przemawia za skorzystaniem z pomocy specjalistów. Bez względu na wybór języka należy mieć na uwadze, że aktualnie funkcjonuje mnóstwo różnego rodzaju szkół oferujących kursy na różnym stopniu zaawansowania. Zatem każdy może dopasować naukę do swoich potrzeb oraz poziomu zaawansowania. Ponadto jednym z najlepszych sposobów na naukę bądź poprawienie swoich umiejętności językowych w mowie i piśmie jest praca z profesjonalnym nauczycielem.

Zalety kursu językowego

Podczas kursu językowego otrzymasz dostęp do wykwalifikowanych nauczycieli, a także będziesz miał kontakt z innymi kursantami, którzy również mogą służyć radą i swoją wiedzą. Będziesz także mógł ćwiczyć swoje umiejętności mówienia w klasie, prowadzenia różnych scenek z życia wziętych, czego nie dostaniesz z reguły podczas nauki online.

Wady kursu językowego

Istnieją pewne wady stacjonarnego kursu językowego. Po pierwsze, może to być bardziej kosztowne niż kurs online. Nie tylko wlicza się tu opłata za kurs, ale również za dojazdy.

Po drugie, kurs stacjonarny idzie zgodnie z pewnymi założeniami i planem — nie ma możliwości indywidualnego dopasowania do własnych potrzeb. Dlatego jeżeli masz już jakieś doświadczenie i wiedzę w zakresie danego języka, kurs online może być dla ciebie lepszy. Ominiesz w ten sposób lekcje, które już umiesz — ewentualnie delikatnie je powtórzysz. Lekcje online lepiej dopasowują się do ucznia i są bardziej elastyczne — można je modyfikować.

Zalety samodzielnej nauki

Masz kontrolę nad swoim doświadczeniem edukacyjnym. Możesz poświęcić tyle czasu, ile chcesz, i nie musisz się martwić o opuszczenie zajęć lub pracy grupowej z innymi uczniami. Najlepsza część? Wszystko na Twoich warunkach!

Zaoszczędzisz pieniądze, wybierając samodzielną naukę zamiast intensywnego kursu językowego stacjonarnego Taka opcja również daje Ci możliwość nauki praktycznie na całym świecie i korzystania z native speakerów z kraju docelowego, gdzie dany język jest używany na co dzień.

Wady samodzielnej nauki

Istnieją oczywiście pewne wady samodzielnej nauki. Przede wszystkim, jeśli nie uczysz się z native speakerem może być trudno wiedzieć, kiedy twoja wymowa jest poprawna lub jak poprawnie odmieniać czasowniki. Możesz również zmagać się z regułami gramatycznymi, które nie są intuicyjnie oczywiste.

Jednak te wady można przezwyciężyć, korzystając z zasobów profesjonalnych kursów video online. Najlepsze w tych platformach jest ich zdolność do nauczania poprzez autentyczne treści wideo, takie jak zwiastuny filmów i teledyski – w ten sposób nauczysz się z rzeczywistych przykładów, a nie tylko teoretycznych wyjaśnień!