Motyw rodziny Blabbersów w nauczaniu dzieci języka angielskiego

Rodzina Blabbersów, to najbardziej charakterystyczny element metody Mała Lingua. Blabbersi pochodzą z krainy Livendell, która jest w kosmosie, w bliżej nieokreślonej galaktyce. To dziadek naszych Blabbersów, Johnatan, zbudował rakietę, dzięki, której cała rodzina może podróżować po wszechświecie. Blabbersi bardzo chętnie przylatują na ziemię i uwaga: z nami – kosmitami (sic!) podróżują dookoła świata, aby poznać różne zakątki ziemi.

Livendell natomiast to kolorowa, magiczna i bajkowa kraina zamieszkała tylko przez Blabbersów, rodzinę o niespotykanych talentach. Nie brakuje tam wróżek, smoków i najróżniejszych stworów, które tworzą niesamowity klimat wyjątkowości. Oczywiście rodzina i wszyscy mieszkańcy Livendell mówią po angielsku. Ten motyw rodziny, motyw bajkowy, kolorowy i magiczny bardzo pomaga dzieciom w nauce angielskiego, bo jest im przyjazny, bo jest im bliski.

To właśnie wyróżnia nas na tle innych szkół językowych dla dzieci. To też sprawia, że nauka angielskiego jest super fajna dla dzieciaków, a angielski wchodzi do głowy szybciej.

Jak motyw rodziny pomaga w procesie nauczania języka angielskiego?

To, że motyw rodziny jest bliski dzieciom, nie podlega dyskusji. Jest kilka sposobów jak motyw rodziny Blebbersów pomaga dzieciom w nauce dzieci języka angielskiego. Ten motyw z pewnością uczy nowego i utrwala stare słownictwo.

Częste rozmowy w języku angielskim między członkami rodziny Blabbersów, tzw. minidialogi lub interakcja z pacynkami, mogą pomóc w codziennym używaniu i utrwalaniu słownictwa. Można rozmawiać na różne tematy, opisywać wydarzenia dnia, dzielić się opowieściami i to dzieje się na naszych zajęciach, a takie ćwiczenia są elementem każdego scenariusza lekcji. To doskonała okazja, aby stosować różnorodne słownictwo w praktyce.

Motyw rodziny poprawia także zrozumienie kultury. Rodzina jest ważnym elementem kultury anglojęzycznej i przedstawianie różnych rodzin o różnych kulturowych tradycjach i wartościach może pomóc uczniom zrozumieć różnorodność kulturową, jaka istnieje w krajach anglojęzycznych. Blabbersi, choć nie wywodzą się z Anglii, Irlandii czy USA, obchodzą takie same święta jak w kulturze anglosaskiej, a to oczywiście przyczynia się do poznania tych tradycji przez uczniów i pomaga im w lepszym poznaniu zwyczajów.

Motyw rodziny poprawia także umiejętności komunikacji. Języka używa się przecież do rozmowy z ludźmi. Na naszych zajęcia jest mnóstwo elementów rozmowy z Blabbersami (np. minidialogi z pacynkami) czy też historyjki z dialogami między członkami rodziny. To świetny przykład jak można ze sobą rozmawiać w różnych sytuacjach. Dzieci lubią wczuć się w ten schemat, a dzięki temu szybciej łapią kontekst i uczą się komunikacji.

Jak bajkowy świat pomaga dzieciom w nauce angielskiego?

Ten element Blabbersów, to nie tylko motyw rodziny, ale także motyw magiczny, motyw bajkowego świata. To wszystko wzmacnia jeszcze bardziej naukę angielskiego dla dzieci. A pomaga dzieciom w nauce języka angielskiego na kilka sposobów, bo bajki zawierają często proste, ale bogate słownictwo, które jest łatwe do zapamiętania dla dzieci. Dzieci rozwijają zatem swoje słownictwo poprzez słuchanie bajek, opowieści o Blabbersach w języku angielskim oraz poprzez uczestnictwo w ćwiczeniach i zabawach opartych na tych opowieściach. Co wyróżnia naszą metodę nauczania angielskiego dzieci, to także to, iż uczniowie sami uczestniczą w tych opowieściach odgrywając rolę poszczególnych członków rodziny. Takim głównym miejscem wcielania się role Blabbersów jest kończące całoroczny projekt dydaktyczny przedstawienie.

Co roku Blabbersi przybywają na ziemie i co roku odwiedzają inne miejsce na świecie. W tym roku (2023) jedziemy do Indii. Dzieci przez cały rok uczą się o tym kraju, a od marca uczą się ról na przedstawienie o tej podróży. To przedstawienie jest oczywiście w języku angielskim i skierowane jest do rodziców, którzy wraz z dziećmi świętują zakończenie roku w INFINITY Kids, gdzie uczymy metodą Mała Lingua.

Takie przedstawienie to świetna okazja dla dzieci na poprawę pamięci. Nasz opowieści zawierają często proste i zapadające w pamięć historie, co ułatwia dzieciom zapamiętanie nowych słów i zwrotów.

Bajkowy świat może pomóc w nauce angielskiego poprzez zwiększenie zaangażowania i motywacji uczniów, ułatwienie zrozumienia trudniejszych pojęć i umożliwienie ćwiczenia wymowy i gramatyki w kontekście znanych historii i postaci. Również dzieci zwykle przyswajają język szybciej, gdy przyswajają go poprzez zabawę i interakcję, co jest możliwe w przypadku wykorzystywania opowieści o Blabbersach w nauce angielskiego według Metody Mała Lingua.