fbpx
Jesteśmy dla Ciebie
Pon - Sob 8:30 - 19:00
+48 537 017 211
tło
przycięte tło
+48 537 017 211
kropki czarne

Chcąc rozpocząć lub kontynuować naukę języka obcego, stajemy przed wyborem: zapisać się na kurs czy uczyć się pod okiem korepetytora. Dla niektórych odpowiedź nie będzie wymagać długich rozważań i porównywania, aczkolwiek jest kilka kwestii, które warto wziąć pod uwagę przed podjęciem ostatecznej decyzji.

Zajęcia w szkole językowej a prywatne lekcje – o czym warto wiedzieć?

Stały harmonogram zajęć

Szkoły językowe w Krakowie oferują kursy, które odbywają się o stałych porach i z góry ustalają ilość godzin, jaka ma być zrealizowana na danym poziomie językowym. To oznacza, że szkoła daje gwarancję na to, że wszystkie zajęcia się odbędą. Taka organizacja wywołuje poczucie zobowiązania i mobilizacji do uczestnictwa w spotkaniach i tym samym utrzymywania kontaktu z językiem na bieżąco.  

Motywacja – kluczem do zmniejszenia przepaści między jednym a drugim poziomem

Korzystając z usług prywatnych korepetytorów, nierzadko dochodzi do sytuacji, kiedy zajęcia są odwoływane lub przekładane na inny termin. Ostatecznie przerwa między kolejnymi spotkaniami się wydłuża – na niekorzyść kursanta. Wniosek? Często możliwość przeniesienia spotkania jest plusem, zwłaszcza, jeśli jesteśmy bardzo zapracowani. Z drugiej strony wysoka elastyczność korepetytora nie zawsze postrzegana jest jako atrakcyjna. W przypadku odwołania zajęć w szkole językowej ustalany jest inny termin w celu zrealizowania pełnej puli godzin lekcyjnych. To, która opcja będzie lepsza dla Ciebie, zależy od tego, ile zewnętrznej motywacji potrzebujesz, aby regularnie uczęszczać na lekcje języka.  

Perspektywa przyszłości i mentalne nastawienie do systematyczności

Forma płatności również ma wpływ na aktywizację. Opłacając zajęcia naprzód, przykładowo za miesiąc lub semestr, mentalnie nastawiamy się na pełną gotowość do udziału w zajęciach w wyznaczonych terminach. Gdy jednak planujemy indywidualne sesje z korepetytorem z lekcji na lekcję, pozbawiamy się okazji do zawarcia emocjonalnej deklaracji, że każde kolejne spotkanie odbędzie się w regularnych odstępach.

Jakość lekcji języka od pierwszych zajęć

Lektorzy szkół językowych nie są samotnymi wyspami, lecz jej reprezentantami. Szkoła, przekazując kursanta pod skrzydła swojego lektora, bierze równocześnie odpowiedzialność za proces nauczania i gwarantuje jakość zajęć. Szkoła dba o to, by zdiagnozować aktualny poziom kursanta, a lektor przeprowadza wywiad, mający na celu stworzenie indywidualnego planu nauki. Jeśli wolisz współpracować z prywatnym korepetytorem, porozmawiaj z nim o metodach kontroli Twoich postępów.

Ścieżka rozwoju językowego     

Szukając odpowiedniej szkoły językowej, należy zaobserwować, czy ma sprecyzowany plan rozwoju językowego. Prywatne zajęcia z korepetytorem mogą charakteryzować się wysoką jakością i dawać poczucie spełnienia czy sukcesu, jednakże pytanie brzmi, czy oferują ścieżkę rozwoju w dłuższej perspektywie. Szkoła, której misja to zapewnianie narzędzi do osiągania następnych poziomów, to taka, która oferuje swoim kursantom czytelną ścieżkę rozwoju w oparciu o przemyślane cele. Sprawdź, jak możesz rozwinąć się z nami.  

Oferta szkoły językowej a prywatnego korepetytora – na co zwrócić uwagę?

Poniższe pytania pozwolą na odkrycie, jakie są nasze potrzeby i nasuną odpowiedzi, które pokierują nas w wyborze najlepszej dla nas oferty.

  1. Co będzie mnie motywować do systematycznej nauki?
  2. Co pozwoli na skuteczniejsze zmniejszenie przepaści między jednym a drugim poziomem?
  3. Czy mogę liczyć na kompleksową diagnozę aktualnego poziomu językowego?
  4. Czy otrzymam wsparcie w stworzeniu planu nauki ze wskazaniem kluczowych zagadnień i umiejętności, które muszę rozwinąć? 
  5. Czy ustalone terminy zajęć przyczynią się do rozwinięcia nawyku regularnej nauki?

Wybierz opcję najlepszą dla Ciebie

Która forma zajęć odpowiada twoim predyspozycjom i preferencjom? Wykorzystaj tę listę pytań do przeanalizowania korzyści i uzyskania najlepszego dla siebie rozwiązania.   

Autor: Klaudia Łojas
Specjalista ds. Metody/Lektor SJO INFINITY/MAŁA LINGUA KRAKÓW