fbpx
Jesteśmy dla Ciebie
Pon - Sob 8:30 - 19:00
+48 537 017 211
tło
przycięte tło
+48 537 017 211
kropki czarne

TOEFL czy IELTS?

Marzysz o studiach za granicą, ale wciąż nie wiesz, do którego egzaminu łatwiej będzie Ci się przygotować? Jeśli wahasz się nad wyborem między TOEFL a IELTS, w tym miejscu dowiesz się, który z nich ściślej odpowiada Twojemu zakresowi umiejętności.

To, czy postrzegamy dany egzamin jako trudny, zależy w dużej mierze od naszych aktualnych sprawności językowych. Poziom trudności egzaminu skuteczniej zweryfikować, udzielając odpowiedzi na kilka pytań. Poniżej znajduje się opis egzaminu TOEFL z wyróżnieniem elementów, które są wyznacznikami poziomu trudności w jego kontekście.

TOEFL pod lupą    

TOEFL, czyli test sprawdzający umiejętność rozumienia i posługiwania się językiem angielskim w obszarze życia studenckiego i akademickiego, w krajach, gdzie ten język jest środkiem komunikacji. Skierowany jest zatem głównie do osób planujących studiowanie za granicą. Ze względu na swój status certyfikat TOEFL jest uznawany przez ponad 9 000 uczelni wyższych na całym świecie[1].

Czy ten egzamin jest dla mnie?

Aby dowiedzieć się, czy ten rodzaj egzaminu odpowiada Twoim preferencjom, zbadajmy następujące elementy egzaminu TOEFL: wypowiedź pisemna, ustna, znajomość odmian języka angielskiego, typy zadań oraz cel wykorzystywania materiałów autentycznych.

Rozważmy na początek kwestie techniczne. Ten egzamin jest najprawdopodobniej dla Ciebie, jeśli: korzystanie z komputera nie sprawia Ci trudności; z łatwością piszesz na klawiaturze; mówienie wyłącznie do mikrofonu w obecności innych uczestników egzaminu nie wprawia Cię w zakłopotanie. Ponadto analizując kompetencje językowe i wybrane umiejętności akademickie, przemyśl przystąpienie to egzaminu TOEFL, jeśli: Twoją preferowaną odmianą jest amerykański angielski bądź nie masz trudności ze zrozumieniem go; bez problemu radzisz sobie z pytaniami wielokrotnego wyboru oraz nie miewasz większego kłopotu z notowaniem informacji zawartych w nagraniach.

Przypuśćmy, że na pewne twierdzenia odpowiedziałeś przecząco, a mimo to nadal wolisz podejść do egzaminu TOEFL aniżeli IELTS, głowa do góry! Na naszym kursie przygotujemy Cię nie tylko pod względem znajomości struktury egzaminu i formy zadań. Nade wszystko zapewnimy Ci niezbędne materiały szkoleniowe, praktyczne ćwiczenia i techniczne możliwości do udoskonalenia swoich dotychczasowych umiejętności.    

Przeanalizuj głębiej

Jako że egzamin nie występuje w formie papierowej (jak w przypadku IELTS), nie musisz zamartwiać się własnym charakterem pisma. Jeśli pisanie pod presją czasu uczyni go mało czytelnym i może utrudnić oceniającemu odczytanie go, sięgnij po wersją komputerową, jaką zapewnia egzamin TOEFL – z praktycznego punktu widzenia ten wybór może okazać się wybawieniem.

W odniesieniu do części ustnej pytanie brzmi, czy czujemy się swobodnie podczas wywiadu twarzą twarz z oceniającym czy raczej pod wpływem bezpośredniej interakcji z drugim człowiekiem (czytaj: egzaminatorem) tracimy wątek i zdenerwowanie odbiera nam głos. W przeciwieństwie do IELTS format egzaminu TOEFL uwzględnia odpowiedzi udzielane do mikrofonu i nie obejmuje tych elementów komunikacji (np. kontakt wzrokowy), które mogą wywoływać większy stres.

W części słuchanej z kolei pod uwagę należy wziąć różnorodność regionalnych odmian języka angielskiego. Czy oswoiliśmy się z bogactwem wymowy i akcentów? Z łatwością rozumiemy lokalne odmiany? Jeśli na tym gruncie czujemy się niestabilni, egzamin TOEFL stanowi bezpieczniejszą przystań.

 W odróżnieniu od egzaminu TOEFL na egzaminie IELTS mamy do czynienia nie z jednym, ale z wieloma typami pytań; oprócz zadań wielokrotnego wyboru na liście znajduje się: uzupełnianie luk, dopasowywanie, pytania typu prawda/fałsz oraz diagram sekwencji działań, na podstawie którego zdający komponuje esej.

Na koniec ustalmy, czy autentyczne materiały w języku angielskim wykorzystujemy najczęściej do celów rozrywkowych i w jakich tematach czujemy się pewniej: tych dotyczących życia codziennego czy raczej akademickiego. Jeśli najczęściej wybierane przez Ciebie autentyczne treści w języku angielskim mają na celu dostarczanie rozrywki aniżeli informowanie, zastanów się nad priorytetami. Chcesz wkroczyć w świat życia akademickiego toczącego się przy akompaniamencie języka angielskiego na poziomie uniwersyteckim? Pamiętaj, bądź ze sobą szczery.  

[1] https://www.ets.org/toefl/test-takers/ibt/where/country

Autor: Klaudia Łojas   

Specjalista ds. Metody/Lektor SJO INFINITY/MAŁA LINGUA KRAKÓW