9 sposobów na wejście w szkolny rytm po wakacjach

Wakacje to okres, który byśmy chętnie przedłużyli, gdyby nie obowiązek powrotu do pracy lub do szkoły. Uczucie zniechęcenia na myśl o powrocie do szkoły przeżywa wiele dzieci. Często przejściu z wakacyjnego stanu beztroski do szkolnej rutyny towarzyszą silne emocje. Dla dzieci jest to szczególnie trudne wyzwanie, dlatego potrzebują emocjonalnego przygotowania, żeby mu sprostać. W jaki sposób rodzice mogą ułatwić dziecku powakacyjny start? Zacznijcie od planowania i wykonywania różnych czynności zmierzających ku wdrożeniu dziecka w szkolny rytm. Jest kilka sposobów, które pomogą zniwelować przygnębienie i stres wywołany zmianą trybu życia.

1. Na początek pamiętaj, aby swoją postawą nie wzmocnić negatywnych uczuć dziecka. Staraj się nie ulec lamentowaniu: „Szkoda, że wakacje się skończyły”.

W trakcie wakacji

2. Już w trakcie wakacji zapisz dziecko na warsztaty. Z pewnością z dostępnych ofert znajdziesz coś, co zainteresuje twoje dziecko. W tym roku na wakacyjnych warsztatach Era Inżyniera – Zaprogramuj się na wakacje nie zabraknie programowania z Minecraftem, konstruowania robotów LEGO, wykonywania chemicznych eksperymentów, zabaw logiczno-matematycznych oraz nauki języka angielskiego przez zabawę.

Tuż przed rozpoczęciem szkoły

3. Mniej więcej na tydzień przed rozpoczęciem nauki wprowadźcie zmiany w nawykach zasypiania i wstawania. Warto ustalić stałe pory i stopniowo się ich trzymać.

4. W ramach dalszych przygotowań w dniach poprzedzających powrót do szkoły zapewnij dziecku dostęp do gier edukacyjnych, które nawiązują do jego zainteresowań. Należy jednak mieć na uwadze, aby czas spędzany przed komputerem nie przekraczał 2 godzin dziennie w przypadku dzieci w wieku wczesnoszkolnym (według zaleceń WHO). Warto sięgnąć również po gry planszowe. W naszym najnowszym darmowym e-booku ” Fun things to do on summer holiday” można znaleźć świetne pomysły na zabawę z językiem angielskim, w tym między innymi: fiszki do nauki nowych słówek, grę planszową, nagrania audio oraz o wiele więcej!

5. Stwórzcie przestrzeń przeznaczoną wyłącznie do nauki. Pozwól dziecku udekorować wyznaczony kącik samodzielnie lub zmienić ustawienie biurka czy też odświeżyć zestaw przyborów szkolnych.

6. Stwórzcie listę przyborów szkolnych, które będą niezbędne na kolejny rok szkolny i wybierzcie się na zakupy. Takie działanie może pomóc dziecku powoli zacząć przestawiać się na tryb szkolny. Dodatkowo dając dziecku możliwość wyboru potrzebnych artykułów, będzie miało okazję wyrazić swoją osobowość.

7. Przygotujcie specjalne miejsce na powieszenie planu zajęć. Pozwól dziecku zrealizować własny projekt planu lekcji i powiesić w widocznym miejscu (możecie też wykorzystać gotowe szablony dostępne w Internecie).

Dzień przed powrotem do szkoły

8. Pomóż dziecku przygotować się wieczorem. Zaplanujcie, w jakim stroju dziecko pójdzie do szkoły i spakujcie wspólnie plecak lub upewnij się, że dziecko spakowało niezbędne artykuły (korzystając z listy kontrolnej i odhaczając punkty). Dzięki temu poranek spożytkujecie np. na przygotowaniu drugiego śniadania i zaoszczędzicie sobie niepotrzebnego stresu. Przede wszystkim postarajcie się zjeść wspólnie pożywne śniadanie – to podstawa.

Przez pierwsze tygodnie w szkole

9. Dla uatrakcyjnienia pierwszych tygodni nauki (na miarę możliwości) organizujcie weekendowe wyjazdy bądź zabawy. Na waszej liście mogą się znaleźć: park rozrywki, zoo, spacer do lasu, park trampolin, sala zabaw, pokój zagadek.

Autor: Klaudia Łojas
Specjalista ds. Metody/Lektor SJO INFINITY/MAŁA LINGUA KRAKÓW