fbpx
Jesteśmy dla Ciebie
Pon - Pt 10:00 - 19:00
+48 537 017 211
tło
przycięte tło
+48 537 017 211
kropki czarne

10 WSKAZÓWEK: JAK PRZYGOTOWAĆ SIĘ DO EGZAMINU TOEFL?

1. ZAPOZNAJ SIĘ Z FORMATEM CERTYFIKATU TOEFL

Większość krajów oferuje obecnie certyfikat TOEFL oparty na Internecie (iBT). Kilka oferuje tylko test na papierze (PBT). Upewnij się, że dowiesz się, który test podejmiesz, zanim zaczniesz studiować do certyfikatu TOEFL. Nie możesz zdecydować się na test na papierze, jeśli twój kraj oferuje iBT. Jednym z powodów, dla których ludzie doświadczają stresu ze względu na egzamin, jest to, że nie wiedzą, czego się spodziewać przed testem. Zapobiegaj stresowi w dniu egzaminu, badając szczegółowo format testu. ETS ma bardzo jasne standardy dotyczące formatu ich testu. Dlatego nazywa się to “znormalizowanym” testem.

Na naszym kursie w Szkole INFINITY zapoznamy Cię z formatem, pokażemy jak wyglądają poszczególne elementy i będziesz miał czas i możliwość poćwiczyć każdą część pod czujnym okiem doświadczonego instruktora.

2. POZNAJ WYMAGANIA DOTYCZĄCE WYNIKU EGZAMINU TOEFL

Egzamin TOEFL jest wymagany dla każdego obcego studenta, który chce uczęszczać do szkoły policealnej w Stanach Zjednoczonych oraz innych krajach, gdzie językiem wykładowym jest angielski (i nie tylko). Większość osób podchodzi do egzaminu TOEFL w celu złożenia wniosku do konkretnej szkoły lub programu. Zanim zaczniesz się uczyć, dowiedz się, jakie są wymagania dla szkół, którymi jesteś zainteresowany. Pamiętaj, że wyniki testu na papierze są inne niż wyniki dla iBT. Niektóre szkoły będą przeglądać twoje wyniki z różnych sekcji. Każda sekcja iBT jest oceniana na 30. Wiele uniwersytetów oczekuje, że zdobędziesz wyższe umiejętności pisania niż umiejętności mówienia. Wyniki certyfikatu TOEFL są ważne tylko przez dwa lata, po dwóch latach jeśli będziesz chciał złożyć złożyć wniosek i dołączyć wyniki TOEFL będziesz musiał do niego podjeść raz jeszcze. ETS nie zaświadczy Twojego wyniku poziomu językowego starszego dwa lata, bo po dwóch latach przecież Twój angielski może być o wiele lepszy lub o wiele gorszy – byłoby to nie fair wobec innych.

3. UCZ SIĘ ANGIELSKIEGO AKADEMICKIEGO

Certyfikat TOEFL jest wykorzystywany do innych celów niż pozostałe testy ESL (English as a Second Language). Certyfikat TOEFL mierzy Twoją zdolność do odniesienia sukcesu na amerykańskim uniwersytecie lub w college’u. Inne kraje anglojęzyczne i nie tylko (Norwegia, Austira, Holandia) również wymagają wyników egzaminu TOEFL jako warunku wstępnego. Nie musisz wiedzieć o świecie biznesu tak jak w teście TOEIC lub BEC. Zamiast tego powinieneś skoncentrować się na nauce języka, który usłyszysz i zobaczysz na kampusie i w klasie. Innymi słowy, powinieneś czytać podręczniki, encyklopedie, czasopisma i artykuły naukowe, a nie reklamy i życiorysy czy powieści. Nie musisz znać żadnych podstawowych informacji na temat niektórych przedmiotów, ale pomoże Ci zapoznać się z prezentacją i językiem używanym w materiałach akademickich. Powinieneś także oglądać współczesną telewizję i filmy. Jeśli masz przyjaciela, który studiuje na uniwersytecie w Ameryce lub w innym kraju gdzie językiem wykładowym jest angielski, rozmawiaj z nim o tym co robi na uczelni i czego się uczy. Pożycz jego książki, notatki itd.

4. UŻYJ TESTÓW PRAKTYCZNYCH

Najlepszym sposobem przygotowania się do certyfikatu TOEFL jest wykonywanie testów pod opieką doświadczonego lektora lub instruktora. Jeśli będziesz uczestniczył w naszym kursie TOEFL, Twój nauczyciel zapewni Ci mnóstwo materiałów. Jeśli przygotowujesz się do TOEFL na własną rękę, będziesz musiał kupić kilka kluczowych zasobów – koszt będzie porównywały do kosztu kursu, a nie będzie miał kto Ci pomóc, wytłumaczyć i sprawdzić Twojej pracy, a co najważniejsze mobilizować Cię do wysiłku! Jest wiele serwisów, które zawierają ćwiczenie poszczególnych sekcji testu, większość z nich jest jednak odpłatna. Kolejnym minusem takich serwisów jest to, że nie są one Autoryzowane przez ETS. Pamiętaj, że tylko Autoryzowane serwisy, kursy są sprawdzone i masz pewność, że korzystasz z aktualnych materiałów. Szkoła INFINITY posiada Akredytację ETS do przeprowadzania egzaminów TOEFL – u nas te egzaminy się odbywają. Mamy też materiały akredytowane przez ETS i wykorzystujemy je w trakcie naszych kursów przygotowujących do egzaminu. Co ważniejsze mamy ponad 10-letnie doświadczenie w przygotowaniu do certyfikatu TOEFL i przygotowaliśmy z SUKCESEM wielu kandydatów.

5. ZNAJDŹ MENTORA

Niezawodny nauczyciel angielskiego, który dużo wie o certyfikacie TOEFL, jest jednym z najlepszych zasobów, jakie może posiadać student. Będziesz miał wiele pytań, na które Twój podręcznik nie odpowie. Sfrustrowani studenci często rezygnują. Ważne jest, abyś miał kogoś, kto odpowie na twoje pytania i zachęci cię, gdy poczujesz się źle. Jeśli nie możesz sobie pozwolić na nauczyciela lub opiekuna, znajdź ucznia, który wcześniej uczył się do testu. Czasami inni uczniowie mogą dać ci doskonałe wskazówki i pomóc ci w zadawaniu pytań gramatycznych. Możesz również pomóc innym uczniom w ich pytaniach. Nauczanie innej osoby to świetny sposób na naukę. Jeśli korzystasz z Twittera, wyszukaj hasło “TOEFL”. Znajdziesz nauczycieli i uczniów, z którymi możesz śledzić i nawiązać kontakty. Dołącz do TOEFL Group na w naszej SZKOLE INFINITY. Nie tylko znajdziesz dobrego mentora, ale materiały Autoryzowane przez ETS, poznasz innych uczniów, którzy też do testu chcą podejść i możesz uczestniczyć za darmo w CONVERSATION CLUB z Native Speakeram.

6. BUDUJ SWOJĄ WYDAJNOŚĆ

 Egzamin TOEFL trwa aż 4 godziny i to przy komputerze. Wielu studentów potrafi skupić się na około dwie godziny. Jest to maksymalna długość większości wykładów. Po tym czasie wydajność zaczyna słabnąć. Jeśli uczysz się maksymalnie przez jedną lub dwie godziny, twój mózg nie będzie przygotowany do pracy przez cztery. Zacznij od krótkich sesji i wydłużaj pracę. Absolutnie konieczne jest, aby przed testem spokojnie się wyspać. Nie możesz pozwolić sobie na zmęczenie przed testem.

7. PRZYJEDŹ NA TEST PRZYGOTOWANY

Jeśli przybędziesz do centrum testowego ze wszystkimi potrzebnymi rzeczami, poczujesz się spokojny i gotowy. PAMIETAJ, ŻE MUSISZ POSIADAĆ DOKUMENT TOŻSAMOŚCI, KTÓRY MA ZDJĘCIE I PODPIS I JEST WAŻNY. UWAGA – NOWE DOWODY OSOBISTE PL NIE MAJĄ PODPISU. Jeśli przyjedziesz na test tylko z nowym dowodem zostaniesz odesłany bez testu i przepadnie termin oraz pieniądze.

Kiedy jesteś zdenerwowany, twoja pamięć nie działa tak dobrze. Upewnij się, że wiesz dokładnie, jak dostać się do centrum egzaminacyjnego i gdzie możesz zaparkować. Przynieś odpowiednią kwotę za parkowanie – przy naszych centrach egzaminacyjnych nie ma obowiązku płacenia za parking.

8. NAUCZ SIĘ KONTROLOWAĆ CZAS ODPOWIEDZI NA PYTANIA

Zaplanuj przyjazd do centrum egzaminacyjnego co najmniej 30 minut przed czasem. Spóźnienie ponad 60 minutowe skutkuje brakiem możliwości podejścia do test tego dnia – opłata przepada. TOEFL IBT domierza czas testu na ekranie, w salach testowych jest też zegar. Niestety nie możesz na test wejść ze swoim zegarkiem – musisz go zostawić w szafce w poczekalni. Podczas egzaminu uważnie obserwuj swój czas. Wielu uczniów źle robi podczas TOEFL, ponieważ spędzają zbyt wiele czasu na trudnych pytaniach. Szczególnie trudne jest wymierzenie czasu wypowiedzi podczas speakingu ale także readingu. Tą umiejętność także ćwiczymy na naszym kursie do certyfikatu TOEFL.Nie ma przerwy między sekcją Czytanie a słuchaniem. Otrzymasz dziesięciominutową przerwę po pierwszej połowie przed sekcją Mówienie. Masz tylko krótki czas na napisanie eseju. Poświęć trochę czasu na planowanie i sprawdzanie pisania.

9. POPRAW SWOJE UMIEJĘTNOŚCI PISANIA

Będziesz musiał wypełnić swoje odpowiedzi na komputerze i napisać dwa eseje. Jeśli piszesz tylko kilkoma palcami, spróbuj poprawić umiejętności pisania przed przystąpieniem do egzaminu TOEFL. Upewnij się, że piszesz na klawiaturze QWERTY. Jeśli nie, poszukaj w Internecie ćwiczeń z pisania na klawiaturze. Nawet jeśli masz umiejętność pisania na klawiaturze, spróbuj wykonać testy praktyczne na innych komputerach. Niektórzy uczniowie są tak przyzwyczajeni do własnego komputera, że denerwują się, gdy muszą pisać na nowej klawiaturze lub używać innej myszy w dniu testu.

10. ZOSTAŃ EKSPERTEM OD NOTATEK

Będziesz mógł robić notatki w każdej sekcji podczas TOEFL iBT, na papierze i ołówkami jakie zapewni Ci centrum egzaminacyjne. Robienie notatek jest dozwolone, ponieważ jest to ważna umiejętność potrzebna do podjęcia kursów uniwersyteckich. Podczas nauki, ćwicz robienie notatek z tego co czytasz i słyszysz, nie zapominaj o ważnych szczegółach. Czasem się zdarza, że tekst lub wypowiedź na teście jest z tematu, który Ci jest dobrze znany. Mimo wszystko rób notatki, bo pytania nie są z wiedzy o tym temacie, ale z ANGIELSKIEGO – certyfikat TOEFL to ciągle test z angielskiego!

Autor:
Andrzej Kowalski
Właściciel w Szkole Języków Obcych
Lektor, nauczyciel i wychowawca z 20-letnim doświadczeniem.